zavřít


Rozměry pneumatik a jejich výběr

Rozměry pneumatik a jejich výběr

Nejste si jistí, zda objednáváte správný rozměr pneumatik na svůj vůz ? Nerozumíte číslům a písmenům na pneumatice ? V takovém případě si přečtěte náš článek, kde jsme pro Vás připravili souhrn nejdůležitějších informací, se kterými si budete již vědět jistě rady :-)

Co vyjadřují čísla na pneumatice?

Nejprve si obecně řekněme, co znamenají jednotlivá čísla uváděná na pneumatice. Na obrázku je uveden jeden nejpoužívanějších rozměrů a to sice 205/55 R16 91H.


205 - První číslo udává šířku pneumatiky v milimetrech.
55 - Druhým číslem je profil, který udává výšku bočnice. Profilové číslo je vyjádřeno procentuálním poměrem ze šířky pneumatiky, což zní sice složitě, ale nejedná se o žádnou vědu. Pokud je šířka pneumatiky v příkladu uvedených 205 mm a profil je 55, pak je výška bočnice 55 % z 205 mm, tedy 112,75 mm. (tento výpočet ale zřejmě nikdy nepoužijete, uvádíme pouze pro vysvětlení ;-) )
R16 - Dále zde naleznete písmeno R, které určuje, že se jedná u pneumatiky s radiální konstrukcí (což aktuálně má 99,9 % osobních plášťů) a číslo 16 uvádí průměr ráfku, ovšem nikoliv milimetrech, ale v palcích.
91 – Toto číslo označuje tzv. index nosnosti (někdy se uvádí zátěžový index)
H – A poslední písmeno je index rychlosti (nebo rychlostní index)


Jak postupovat abyste se nespletli a vybrali správný rozměr?

Nejsprávnějším postupem je vzít si velký technický průkaz a podívat, jaké rozměry máte schválené od výrobce na Váš vůz. V technickém průkazu je na první straně obykle napsaný pouze jeden rozměr.

Ovšem na další straně najdete ještě kolonku další záznamy, kde naleznete další schválené rozměry.

Ještě je velice důležité, abyste se podívali na jaký průměr disku pneumatiky kupujete. Spousta lidí má na zimu menší průměr pneumatik než na léto, ale automaticky objednává pneumatiky dle toho, co má zrovna na autě a tím pádem řešíte zbytečné starosti s vrácením zboží. Závěrem ještě podotknu, že je nutné bezpodmínečně dodržet všechny parametry uvedené ve velkém technickém průkazu. Jedinou výjimkou je za přesně vymezených podmínek index rychlosti. V případě obutí nesprávného rozměru, si říkáte o zbytečné nepříjemnosti.


Nejčastější chyby při výběru rozměru pneumatik

Spousta lidí stále rozměr pneumatik pouze opíše ze stávajícího co má na autě, ale už si neuvědomuje, že:

  • na autě nemusí být namontovaný správný rozměr
  • na autě mohou být pneumatiky se nedostatečným indexem nosnosti nebo rychlosti
  • na voze mohou být naopak namontovány pneumatiky se zbytečně předimenzovanými parametry (někdy i z výroby) což v některých případech může prodražit zbytečně nákup
  • můžete mít na zimní sezónu jiný průměr pneumatik než na letní

Další aktuality

Jak správně vybrat alu kola nebo plechové disky

Nejste si jistí, zda objednáváte správná alu kola nebo plechové disky na svůj vůz ? V takovém případě si přečtěte náš článek, kde jsme pro Vás připravili souhrn nejdůležitějších informací, se kterými si budete již vědět jistě rady :-)
Zobrazit více

PROVOZ V OBDOBÍ KARANTÉNY

Vážení zákazníci, provoz našeho ESHOPU je zatím zcela bez omezení. PNEUSERVIS je na základě výjimek udělených vládou ČR také OTEVŘEN, ale žádáme Vás o dodržování následujících opatření. Děkujeme za spolupráci
Zobrazit více

Rozměry pneumatik a jejich výběr

Nejste si jistí, zda objednáváte správný rozměr pneumatik na svůj vůz ? Nerozumíte číslům a písmenům na pneumatice ? V takovém případě si přečtěte náš článek, kde jsme pro Vás připravili souhrn nejdůležitějších informací, se kterými si budete již vědět jistě rady :-)
Zobrazit více

ZDRAŽENÍ DOPRAVY OD 5.9. 2019

Vážení zákazníci, z důvodu neustálého zvyšování cen od dopravců jsme nuceni sáhnout k nepopulárnímu opatření a zdražit dopravu. Od dnešního dne bude doprava nastavena na 100Kč za každý kus. Děkujeme za pochopení PNEU SOUKUP s.r.o.
Zobrazit více

NOVÉ ROZMĚRY DEZÉNU ICE SPECIAL

Rozměrová řada oblíbeného zimního SUV dezénu od PNEU VRANÍK s názvem ICE SPECIAL se pro nadcházející zimní sezónu rozroste o další dva rozměry. K aktuálně vyráběným 215/65 R16, 215/70 R16 a 235/65 R17 přibudou rozměry 225/60 R17 a 225/65 R17. Dostupnost očekáváme v průběhu srpna 2019. Ceny a aktuální skladovou dostupnost tohoto dezénu naleznete na našich stránkách. https://www.pneusoukup.cz/hledan…
Zobrazit více
Doprava zboží jen 79 Kč Příslušenství Kamenná prodejna s pneu, alu kolama a diskama Testy pneumatik ADAC
+420 608 074 901
nové pneu, alu, atd.
(volejte po - pá 08.30 - 16.00)

+420 774 236 420
použité pneu a alu kola

info@pneusoukup.cz kontaktní formulář

PROVOZ V OBDOBÍ KARANTÉNY

Vážení zákazníci, provoz našeho ESHOPU je zatím zcela bez omezení. PNEUSERVIS je na základě výjimek udělených vládou ČR také OTEVŘEN, ale žádáme Vás o dodržování následujících opatření. Děkujeme za spolupráci Zobrazit více

Rozměry pneumatik a jejich výběr

Nejste si jistí, zda objednáváte správný rozměr pneumatik na svůj vůz ? Nerozumíte číslům a písmenům na pneumatice ? V takovém případě si přečtěte náš článek, kde jsme pro Vás připravili souhrn nejdůležitějších informací, se kterými si budete již vědět jistě rady :-) Zobrazit více

ZDRAŽENÍ DOPRAVY OD 5.9. 2019

Vážení zákazníci, z důvodu neustálého zvyšování cen od dopravců jsme nuceni sáhnout k nepopulárnímu opatření a zdražit dopravu. Od dnešního dne bude doprava nastavena na 100Kč za každý kus. Děkujeme za pochopení PNEU SOUKUP s.r.o. Zobrazit více

čekejte prosím...